💞 Warsztat Gestalt: Seksualność w gabinecie terapeutycznym – wybrane zagadnienia kliniczne/warsztat dla specjalistów dedykowany jest:
❣ Zaawansowanym studentom (ostatni rok nauki w szkole psychoterapii) Gestalt i pozostałych nurtów
❣ Certyfikowanym psychoterapeutom i trenerom Gestalt
❣ Certyfikowanym psychoterapeutom i trenerom Szkół Psychoterapii innych modalności
❣ Szczególnie tym, którzy pracują już z seksualnością i potrzebują rozwijać swoje kompetencje w tym obszarze. W warsztacie mogą wziąć udział zarówno osoby na ostatnim roku szkolenia psychoterapeutycznego jak również psychoterapeutki/ci z doświadczeniem. ‼
Zajęcia dają okazję do uaktualnienia wiedzy dotyczącej seksualności, zarówno własnej, jak i osób korzystających z terapii. Podjęcie tego tematu jest również ważne ze względu na dynamiczne zmiany w obszarze wiedzy o seksualności człowieka oraz potrzebę „nadążania” za szybko zmieniającymi się potrzebami osób korzystających z psychoterapii.
Podczas warsztatu będziemy pracować nad najczęstszymi zaburzeniami seksualnymi oraz klinicznymi w obszarze seksualności, takimi jak: zaburzenia funkcji seksualnych (pożądania seksualnego i pobudzenia). Będziemy omawiać zjawisko normy i zaburzenia seksualnego oraz korzystanie z modeli GES i PLISSIT w pracy terapeutycznej. Przewidziano również możliwość superwizji prowadzonych procesów terapeutycznych związanych z obszarem seksualności.
Warsztat Gestalt: Seksualność w gabinecie terapeutycznym – wybrane zagadnienia kliniczne – Cele warsztatu:
- Zwiększenie wiedzy: Dostarczenie uczestnikom aktualnych informacji na temat najczęstszych zaburzeń seksualnych, ich przyczyn i sposobów.
- Rozwój technik terapeutycznych: Zdobędziesz wiedzę i kompetencje do pracy nad wybranymi obszarami w seksualności.
- Refleksja nad własnymi postawami: Pomoc uczestnikom w zrozumieniu i przemyśleniu własnych postaw, przekonań i wartości dotyczących seksualności,
które mogą wpłynąć na pracę w gabinecie. - Wzmacnianie kompetencji komunikacyjnych: Nauka skutecznej komunikacji na temat trudnych i wrażliwych kwestii związanych z seksualnością.
- Tworzenie bezpiecznej przestrzeni: Umożliwienie psychoterapeutkom/tom tworzenia bezpiecznego i nie oceniającego środowiska, w którym można otwarcie rozmawiać o swoich problemach seksualnych.
Jednym z głównych powodów pozwalająych osobom korzystającym z psychoterapiii otwierać obszar seksualności w procesie psychoterapii jest otwartość osoby która prowadzi psychoterapię. Jeżeli po stronie psychoterapeutki_ty w obszarze seksualności obecny jest wstyd, zażenowanie lub sztywne normy dotyczące seksualności ten obszar nie będzie poruszany przez osobę korzystającą z psychoterapii.
Seksualność często jest obszarem marginalizowanym i pomijanym w procesie kształcenia psychoterapeutycznego, utrwalając w ten sposób wpływ społeczno – kulturowy na to co postrzegamy jako normę w seksualności. Warsztat pozwoli osobom uczestniczącym przyjrzeć się swoim postawom dotyczącym seksualności oraz źródłom tych postaw.
Krzysztof Kościółek – o prowadzącym:
Jestem certyfikowanym superwizorem i psychoterapeutą Gestalt, seksuologiem, nauczycielem zawodu psychoterapeuty, założycielem Centrum Psychoterapii Przestworza. Posiadam certyfikaty European Association for Gestalt Therapy. Przygotowuję przyszłych psychoteraputów do zawodu w Łodzkiej Szkole Gestalt oraz Instytucie Gestalt w Krakowie. Specjalizuję się w pracy z osobami LGBTQ+/GSRD, zarówno tymi, którzy właśnie odkryli swoją tożsamość (seksualną, płciową, relacyjną lub kinkową) i mają trudności w jej akceptacji, jak i tymi, którzy doświadczają problemów w relacjach, czy sferze seksualnej.
Pracuję z osobami transpłciowymi oraz niebinarnymi przeżywającymi odrzucenie ze strony rodziny i znajomych lub borykają się z innymi problemami wymagającymi psychoterapii. Podchodzę z szacunkiem do swobodnej ekspresji różnorodności płciowej, seksualnej i relacyjnej. Relacja terapeutyczna jest dla mnie przestrzenią, w której osoby (bez względu na swoje: problemy, orientację, wyznanie, przekonania, rasę i kolor skóry) mogą liczyć na szacunek i zrozumienie. Nie tylko dla problemów, z którymi przychodzą, ale przede wszystkim dla siebie jako człowieka.
Nasze życie, w tym również se_sualne, składa się z przyjemności, dobrych i wzmacniających relacji oraz zranień, rozczarowań, niekoniecznie będących naszym świadomym wyborem. Próba ucieczki od nieprzyjemnych doświadczeń i emocji najczęściej kończy się próbą tworzenia projektu szczęście czyli przyjemności w zaprzeczeniu do zranień i bólu z przeszłości. Często taki projekt skazany jest na porażkę. Jak połączyć te dwa pozornie wykluczające się światy przyjemności i zranień? Jak towarzyszyć i wspierać osoby, które korzystają z naszych gabinetów?
Na to pytanie będziemy poszukiwać odpowiedzi podczas wspólnych dwóch dni warsztatu. Zajęcia daje okazję do uaktualnienia wiedzy dot. seksualności, zarówno własnej jak i osób korzystających z terapii. Podjęcie tego tematu jest również ważne ze względu na dynamiczne zmiany jakie dokonują się w obszarze wiedzy o seksualności człowieka jaką obecnie dysponujemy i potrzebę “nadążania” za szybko zmieniającymi się potrzebami osób korzystających z psychoterapii, które wynikają z coraz większej świadomości tych osób oraz coraz większej gotowości na ekspresję tożsamości płciowej, relacji czy swoich psychoseksualnej i preferencji seksualnych.