Twórcy Gestalt – Założycielem Gestaltu jest Fritz Perls. Jego historię opisujemy poniżej.

Psychoterapia Gestalt jest metodą humanistyczno – doświadczeniową, która swoje podłoże znajduje w psychoanalizie i filozofii Wschodu. Za twórcę Gestaltu uznaje się Fritza Perlsa, ale swój wpływ na rozwój psychoterapii Gestalt miała również jego żona – Laura Perls oraz kilku innych intelektualistów, których spotkał na swojej drodze zawodowej.

Twórcy Gestalt – Fritz Perls (1893 – 1970)

Fritz Perls urodził się w Berlinie w żydowskim gettcie. Był bardzo trudnym, ale utalentowanym i zdolnym dzieckiem. Ukończył szkołę średnią Askanische Gymnasium w Berlinie. To tam poznał Maxa Reinhardta, reżysera teatralnego, który zaraził Fritza miłością do sztuki.

W 1914 roku, Fritz Perls rozpoczyna studia medyczne na uczelni im. Fryderyka Wilhelma w Berlinie. W 1920 roku, kończy studia i rozpoczyna pracę w zawodzie. Podejmuje się specjalizacji w dziedzinie neuropsychiatrii. Poznaje filozofa Friedlandera, który ma znaczący wpływ na późniejsze prace Perlsa.

1923 roku Perls wyjeżdża do Nowego Jorku, jednak szybko wraca, ponieważ Amerykanie nie akceptują jego dyplomu ze względu na brak znajomości języka angielskiego.

W 1926 roku rozpoczyna współpracę z psychoanalityczką Karen Horney. Ta decyzja diametralnie odmienia jego życie. Perls jest zafascynowany psychoanalizą. Przenosi się do Frankfurtu i tam rozpoczyna staż w katedrze psychiatrii pod kierunkiem Kurta Goldsteina, który zajmuje się teorią psychoanalizy Gestalt. Tam też poznaje Laurę Posner. Związek budzi wiele kontrowersji. Rodzina Perlsa nie akceptuje związku z Laurą ze względu na dzielącą ich różnicę wieku. W 1930 roku Laura zostaje jego żoną, a w 1931 roku na świecie pojawia się ich córka Renate. W okresie od 1928 roku do 1930 roku Perls pracuje jako pełnoetatowy psychoterapeuta pasychoanalityczny. Pracuje też nad psychoanalizą z Eugenem Harnickem, a następnie z Wilheimem Reichem.

W 1933 roku kanclerzem Rzeszy zostaje Adolf Hitler. Fryderyk zmuszony jest przeprowadzić się do Holandii, ponieważ ze względu na swoje żydowskie pochodzenie, nie mógłby wykonywać swojego zawodu. Korzysta z pomocy Ernsta Jonesa i rozpoczyna pracę w dziedzinie psychoanalizy w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki. Wraz z żoną zakładają Południowoafrykańskie Stowarzyszenie Psychoanalityczne. W 1935 roku na świat przychodzi drugie dziecko Laury i Fryderyka – syn Stepfen.

W 1936 roku Perls zostaje zaproszony na konferencję w Marienbadzie. Teorie przez niego głoszone uznane są za odległe od tradycyjnej teorii psychoanalitycznej Freuda, co wzbudza wiele kontrowersji. Fryderyk zostaje wydalony z grona psychoanalityków.

W 1942 roku Fritz Perls przenosi się do Nowego Jorku i wydaje swoją pierwszą książkę pt. “Ego, Głód i agresja: przegląd teorii i metody Freuda”.

W 1951 roku Perls wraz z Goodmanem i Hefferlinem wydają dwutomowe dzieło, które nazywane jest biblią Gestaltu: „Terapia Gestalt: Pobudzenie i Wzrost w Osobowości Człowieka”. Rok ten uznawany jest również za oficjalne narodziny psychoterapii Gestalt.

W 1953 roku Perls rozwodzi się z żoną, a każde z nich rozwija się w innych kierunkach. Laura i Goldman pozostają wierni pierwotnej psychoanalizie. Perls porzuca pierwotną koncepcję i wprowadza zasady Zen. Wybiera się w długą podróż i głosi swoje teorie jak guru a nie jak psychoterapeuta psychoanalityczny. Długie podróże wykańczają Perlsa, powodując, że jego serce jest coraz słabsze. W 1970 roku Perls umiera na zawał.