Warsztat Gestalt: Seksualność w gabinecie terapeutycznym. Poznaj narzędzia i techniki pracy terapeutycznej w obszarze seksualności.

Temat:
Seksualność w gabinecie terapeutycznym - wstęp do pracy
Prowadzący:
Termin:
1 lutego 2025 09:00 - 2 lutego 2025 17:00
Miejsce:
Siedziba Łódzkiej Szkoły Gestalt, ul. Piotrkowska 125, Łódź
Język:
Polski
Dni warsztatu:
Sobota: 9:00-19:00, niedziela: 9:00-17:00
Cena:
1100 zł
Dla kogo:
Studentów i terapeutów różnych nurtów (nie zapraszamy Studentów Łódzkiej Szkoły, ponieważ mają ten warsztat w programie)
Ilość godzin:
20 godzin szkoleniowych
Grupa:
min 10/max 20
Free choice:
Tak
Opis wydarzenia:

Warsztat Gestalt: Seksualność w gabinecie terapeutycznym – wstęp do pracy przeznaczony jest dla osób pracujących psychoterapeutycznie w różnych modalnościach, szczególnie dla tych, którzy czują się niepewnie w obszarze seksualności. W warsztacie mogą wziąć udział zarówno osoby w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego jak również psychoterapeutki/ci z doświadczeniem.

Nie zapraszamy Studentów Łódzkiej Szkoły Gestalt – program „wstęp do pracy” zawarty jest w harmonogramie zajęć!

Warsztat Gestalt: Seksualność w gabinecie terapeutycznym – wstęp do pracy:

Podczas pracy warsztatowej skupimy się na pracy nad własną seksualnością, ponieważ poznanie siebie i zrozumienie tego obszaru u siebie pozwala lepiej zrozumieć relacje, które tworzymy z osobą korzystającą z terapii. Istotną częścią tego warsztatu jest zidentyfikowanie własnych przekonań i introjektów dotyczących własnej seksualności, ponieważ nasza możliwość udzielania pomocy terapeutycznej w obszarze seksualności jest zależna od możliwości krytycznego spojrzenia na własną seksualność, pod kątem obecności stereotypów, uprzedzeń i introjektów.

Jednym z głównych powodów pozwalających osobom korzystającym z psychoterapii otwierać obszar seksualności w procesie psychoterapii jest otwartość osoby, która prowadzi psychoterapię. Jeżeli po stronie psychoterapeutki/ty w obszarze seksualności obecny jest wstyd, zażenowanie lub sztywne normy dotyczące seksualności, obszar ten nie będzie poruszany przez osobę korzystającą z psychoterapii.

Seksualność często jest zagadnieniem marginalizowanym i pomijanym w procesie kształcenia psychoterapeutycznego, utrwalając w ten sposób wpływ społeczno – kulturowy na to, co postrzegamy jako normę w seksualności. Warsztat pozwoli osobom uczestniczącym przyjrzeć się swoim postawom dotyczącym seksualności oraz źródłom tych postaw.

 

Warsztat Gestalt: Seksualność w gabinecie terapeutycznym Cele warsztatu:

  • Poznanie siebie: Osoby uczestniczące będą miały okazję głębiej poznać swoje przekonania, uczucia i wartości związane z seksualnością.
  • Refleksja nad introjektami: Identyfikacja i analiza introjektów, które mogą wpływać na pracę terapeutyczną.
  • Krytyczne spojrzenie na normy: Praca nad krytycznym podejściem do społecznych i kulturowych norm dotyczących seksualności.
  • Zwiększenie kompetencji: Zdobycie umiejętności potrzebnych do wspierania osób korzystających z psychoterapii w obszarze seksualności w sposób otwarty i bez osądzania.

 

Krzysztof Kościółek – o prowadzącym:

Jestem certyfikowanym superwizorem i psychoterapeutą Gestalt, seksuologiem, nauczycielem zawodu psychoterapeuty, założycielem Centrum Psychoterapii Przestworza. Posiadam certyfikaty European Association for Gestalt Therapy. Przygotowuję przyszłych psychoteraputów do zawodu w Łodzkiej Szkole Gestalt oraz Instytucie Gestalt w Krakowie. Specjalizuję się w pracy z osobami LGBTQ+/GSRD, zarówno tymi, którzy właśnie odkryli swoją tożsamość (seksualną, płciową, relacyjną lub kinkową) i mają trudności w jej akceptacji, jak i tymi, którzy doświadczają problemów w relacjach, czy sferze seksualnej.

Pracuję z osobami transpłciowymi oraz niebinarnymi przeżywającymi odrzucenie ze strony rodziny i znajomych lub borykają się z innymi problemami wymagającymi psychoterapii. Podchodzę z szacunkiem do swobodnej ekspresji różnorodności płciowej, seksualnej i relacyjnej. Relacja terapeutyczna jest dla mnie przestrzenią, w której osoby (bez względu na swoje: problemy, orientację, wyznanie, przekonania, rasę i kolor skóry) mogą liczyć na szacunek i zrozumienie. Nie tylko dla problemów, z którymi przychodzą, ale przede wszystkim dla siebie jako człowieka.

Nasze życie, w tym również se_sualne, składa się z przyjemności, dobrych i wzmacniających relacji oraz zranień, rozczarowań, niekoniecznie będących naszym świadomym wyborem. Próba ucieczki od nieprzyjemnych doświadczeń i emocji najczęściej kończy się próbą tworzenia projektu szczęście czyli przyjemności w zaprzeczeniu do zranień i bólu z przeszłości. Często taki projekt skazany jest na porażkę. Jak połączyć te dwa pozornie wykluczające się światy przyjemności i zranień? Jak towarzyszyć i wspierać osoby, które korzystają z naszych gabinetów?

Na to pytanie będziemy poszukiwać odpowiedzi podczas wspólnych dwóch dni warsztatu. Zajęcia daje okazję do uaktualnienia wiedzy dot. seksualności, zarówno własnej jak i osób korzystających z terapii. Podjęcie tego tematu jest również ważne ze względu na dynamiczne zmiany jakie dokonują się w obszarze wiedzy o seksualności człowieka jaką obecnie dysponujemy i potrzebę “nadążania” za szybko zmieniającymi się potrzebami osób korzystających z psychoterapii, które wynikają z coraz większej świadomości tych osób oraz coraz większej gotowości na ekspresję tożsamości płciowej, relacji czy swoich psychoseksualnej i preferencji seksualnych.

 

Zapisz się
Zostało tylko 5 miejsc
Dokument sprzedaży dla:
* - Pola oznaczone czerwoną gwiazdką są wymagane