• Temat:Pomoc psychologiczna osobom LGBTQ+
  • Cena:1000 zł
  • Język:Polski
  • Free choice:Tak
  • Dla kogo:Dla psychoterapeutów i psychoterapeutów w szkoleniu, psychologów, psychiatrów, osób zawodowo pracujących z klientami/pacjentami LGBTQ+
  • Grupa:min 8/max 20

Warsztat gestalt: Pomoc psychologiczna osobom LGBTQ+ z Krzysztofem Kościółkiem i Michałem Kupisem!

Opis warsztatu:

Rodzimy się i żyjemy w świecie, który każe nam przyswoić, że heteronorma jest naturalną i jedyną prawidłową opcją na życie. Wszelkie przejawy różnorodności genderowej, seksualnej czy relacyjnej są identyfikowane jako coś dziwnego, nienaturalnego i coś, czego należy się wstydzić.

Osoby heteroseksualne doświadczają swojej tożsamości seksualnej jako czegoś oczywistego i naturalnego. Nikogo nie dziwią zabawy dzieci w przedszkolu w tworzenie par. Tymczasem osoby LGBTQ+ odkrywają swoją tożsamość seksualną czy płciową poprzez wyodrębnienie – “jestem inna_y”. Osoby nieheteronormatywne żyją w innym kontekście niż osoby hetero i cis-płciowe i właśnie tego kontekstu powinna być świadoma osoba, która udziela pomocy psychologicznej czy psychoterapeutycznej.

Jeżeli te światy różnią się w czymś tak bardzo fundamentalnym, to czy praca z osobą LGBTQ+ jak „z każdym innym człowiekiem”; naprawdę wystarczy?

Zapraszamy do zdobycia wiedzy oraz poznania świata osób nieheteronormatywnych.

Warsztat gestalt: Pomoc psychologiczna osobom LGBTQ+ | zakres tematyczny:

• Podstawowe pojęcia z zakresu tematyki LGBTQ;
  • Rozwój psychoseksualny ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju orientacji nieheteronormatywnej i tożsamości płciowej
  • Funkcjonowanie osób należących do grup mniejszościowych
  • Znajomość pojęcia stresu mniejszościowego oraz jego wpływ na życie i funkcjonowanie osób
  • Różnorodność tożsamości płciowych, i relacji seksualno-romantycznych
  • Tożsamość seksualna i płciowa w wymiarze społeczno-kulturowym
  • Coming Out i jego znaczenia dla zdrowia psychicznego
  • Niezgodność płciowa u dzieci i młodzieży z perspektywy DSM IV / ICD10; DSM V / ICD 11
  • Wpływ stereotypów i uprzedzeń na sytuację osób LGBTQ+
  • Etapy procesu uzgadniania płci
  • Proces korekty płci w aspekcie społecznym, medycznym i prawnym
  • Kompetencje terapeutyczne do pracy z osobami LGBTQ+
  • Specyfika psychoterapii i innych form pomocy psychologicznej w pracy z osobami LGBTQ+
  • Oddziaływania konwersyjne i ich wpływ na zdrowie psychiczne
  • Problemy przeżywane przez osoby LGBTQ+ w kontekście inter- i intrapsychicznym;
  • Pomoc i wsparcie psychologiczne i seksuologiczne;

Po szkoleniu:

• Zrozumiesz czym jest orientacja i tożsamość seksualna i płciowa oraz poznasz jej różnorodność
  • Zrozumiesz skutki stygmatyzacji i stresu mniejszościowego i jego wpływ na zdrowie psychiczne.
  • Poznasz wpływ opisanych mechanizmów na postawy osób oferujących pomoc psychologiczną osobom LGBTQ+;
  • Zwiększysz wiedzę, która pomoże ci lepiej zrozumieć sytuację życiową oraz potrzeby psychologiczne osób LGBTQ+,
  • Poznasz standardy profesjonalnej pracy pomocowej z osobami LGBTQ+
  • Zrozumiesz wpływ HIV / AIDS na życie osób LGBTQ+.
  • Poznasz wiedzę na temat specyfiki procesu pomagania osobom LGBTQ+

Prowadzący warsztat gestalt: Pomoc psychologiczna osobom LGBTQ+:

Krzysztof Kościółek (on, jego)

Superwizor, certyfikowany psychoterapeuta, trener grupowy, seksuolog, nauczyciel zawodu psychoterapeuty, założyciel Centrum Psychoterapii Przestworza.

Posiada certyfikat European Association for Gestalt Therapy. Przygotowuje przyszłych psychoteraputów do zawodu w Instytucie Gestalt w Krakowie i Szkole Psychoterapii Gestalt w Łodzi.

Specjalizuje się w pracy z osobami LGBTQ+, zarówno tymi, którzy właśnie odkryli swoją tożsamość (seksualną jak i płciową) i mają trudności w jej akceptacji, jak i tymi, którzy doświadczają problemów w relacjach, czy sferze seksualnej. Pracuje z osobami transpłciowymi oraz niebinarnymi przeżywającymi odrzucenie ze strony rodziny i znajomych lub borykają się z innymi problemami wymagającymi psychoterapii. Podchodzi z szacunkiem do swobodnej ekspresji różnorodności płciowej, seksualnej i relacyjnej.

Michał Kupis (on, jego)

Psycholog. Na co dzień pracuje z osobami na spektrum autyzmu. Szkolenia z wiedzy o tematyce LGBTQ+ i transpłciowości prowadzi od czasów szkoły gimnazjalnej, edukując uczniów, studentów oraz rówieśników. Przeprowadził szkolenie pt. „Język inkluzywny i podstawowa wiedza na temat transpłciowości” dla Łódzkiej Szkoły Gestalt. Prowadzi Grupę Wsparcia dla osób Transpłciowych i Niebinarnych organizowaną przez Fabrykę Równości w Łodzi.

Dokument sprzedaży dla:
* - Pola oznaczone czerwoną gwiazdką są wymagane