Praca z nastoletnimi osobami transpłciowymi i niebinarnymi – warsztat gestalt z Krzysztofem Kościółkiem i Michałem Kupisem. Łódzka Szkoła Gestalt zaprasza.

• Temat: Praca z nastoletnimi osobami transpłciowymi i niebinarnymi
  • Prowadzący: Krzysztof KościółekMichał Kupis
  • Organizator: Łódzka Szkoła Gestalt
  • Termin: 17 sierpnia 2024 10:00 – 18 sierpnia 2024 17:00
  • Dni warsztatu: Sobota: 10:00 – 19:00, Niedziela 09:00 – 17:00.
  • Ilość godzin: 19 godzin szkoleniowych
  • Miejsce: Siedziba Łódzkiej Szkoły Gestalt, ul. Piotrkowska 125, Łódź
  • Cena: 1000 zł
  • Język: Polski
  • Free choice: Tak
  • Dla kogo: Dla osób pracujących w zawodach pomocowych (w tym psychologów, psychoterapeutów i pracowników socjalnych) oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką transpłciowości i sojusznictwem.
  • Grupa: min 8/max 20

Praca z nastoletnimi osobami transpłciowymi i niebinarnymi – Opis warsztatu:

Rodzimy się w świecie, który od momentu naszego przyjścia na świat nakłada na nas etykiety. Pierwszą z nich jest „dziewczynka” bądź „chłopiec”. Wmawiane jest nam kim jesteśmy, kim powinniśmy być. Dorastamy z narzuconymi łatkami, nie zawsze zastanawiając się czy one do nas pasują. Często zdarza się, że czujemy sie z nimi komfortowo i nigdy nie przeszłoby nam przez myśli, że mogłoby być inaczej. Jednakże, co zrobić w momencie kiedy zauważamy sygnały, że dziecko nie utożsamia się ze swoją płcią nadaną przy urodzeniu?

Temat transpłciowości u dzieci i młodzieży nie jest łatwy. W Internecie krąży dużo dezinformacji, które bywają stygmatyzujące, krzywdzące i wzbudzające wiele obaw. Mogą one wywołać chęć zrozumienia i pomocy, albo poczucie zagubienia i frustracji. Co zrobić, aby pomóc młodemu człowiekowi bez poczucia, że go „krzywdzimy”? Jak być oparciem w poszukiwaniu przez nastolatków własnej tożsamości ?

Zapraszamy do zdobycia wiedzy jak wspierać nastoletnie osoby transpłciowe oraz niebinarne.

Zakres tematyczny warsztatu Praca z nastoletnimi osobami transpłciowymi i niebinarnymi:

• Podstawowe pojęcia z zakresu tematyki transpłciowości;
  • Rozwój psychoseksualny ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju tożsamości płciowej
  • Funkcjonowanie osób należących do grup mniejszościowych
  • Znajomość pojęcia stresu mniejszościowego oraz jego wpływ na życie i funkcjonowanie osób
  • Różnorodność tożsamości płciowych
  • Tożsamość płciowa w wymiarze społeczno-kulturowym
  • Niebinarność oraz używanie neozaimków
  • Język inkluzywny i jak go używać
  • Coming Out i jego znaczenia dla zdrowia psychicznego
  • Niezgodność płciowa u dzieci i młodzieży z perspektywy DSM IV / ICD10; DSM V / ICD 11
  • Możliwość eksploracji tożsamości płciowej jako element “diagnostyczny”
  • Niebinarność na spektrum autyzmu
  • Wpływ stereotypów i uprzedzeń na sytuację osób transpłciowych
  • Etapy procesu uzgadniania płci
  • Proces korekty płci w aspekcie społecznym, medycznym i prawnym
  • Kompetencje terapeutyczne do pracy z nastoletnimi osobami transpłciowych
  • Specyfika psychoterapii i innych form pomocy psychologicznej w pracy z nastoletnimi osobami transpłciowych
  • Oddziaływania konwersyjne i ich wpływ na zdrowie psychiczne
  • Problemy przeżywane przez nastoletnie osoby transpłciowe w kontekście inter- i intrapsychicznym;
  • Pomoc i wsparcie psychologiczne i seksuologiczne;

Po szkoleniu:

• Zrozumiesz czym jest tożsamość płciowa oraz poznasz jej różnorodność
  • Zrozumiesz skutki stygmatyzacji i stresu mniejszościowego i jego wpływ na zdrowie psychiczne.
  • Zrozumiesz ważność etykiet tożsamościowych
  • Poznasz wpływ opisanych mechanizmów na postawy osób oferujących pomoc psychologiczną osobom transpłciowym
  • Zwiększysz wiedzę, która pomoże ci lepiej zrozumieć sytuację życiową oraz potrzeby psychologiczne nastoletnich osób transpłciowych
  • Poznasz standardy profesjonalnej pracy pomocowej z osobami transpłciowymi
  • Poznasz jak wspierać nastoletnie osoby transpłciowe w szkole oraz w gabinecie
  • Zdobędziesz wiedzę na temat specyfiki procesu pomagania nastoletnim osobom transpłciowym

Więcej informacji dotyczących warsztatu oraz formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie wydarzenia.