Po spotkaniu z Peterem Philippsonem

Po spotkaniu z Peterem Philippsonem w Łódzkiej Szkole Gestalt | obrazek wyróżniający

W tym tygodniu w Łódzkiej Szkole Gestalt gościliśmy Petera Philipsona, który opowiedział o Zasadzie aktywności w terapii Gestalt.

Podczas webinaru i sesji pytań/odpowiedzi koncentrowaliśmy się na tematyce teorii self w Gestalcie. Zasada aktywności odnosi się do „żywego” self, które w podejściu Gestalt nie jest ani zestawem cech, ani żadną strukturą, tylko procesem ciągłego stawania się i reagowania na środowisko. Jako self możemy określić to, co jest aktualnym stylem przystosowania jednostki w polu. I zawsze gdy pytamy o self, to pytamy o nie w tu i teraz, w tej kreślonej chwili, w tym określonym momencie, nie zaś o coś obiektywnie, stale istniejącego. Jest to związane z fenomenologicznym postrzeganiem świata. Implikuje to też sposób patrzenia na zmianę w psychoterapii oraz na psychopatologię. Nie chodzi nam o to, aby jedną strukturę zmieniać na inną, lepszą… lecz raczej chodzi o szukanie lepszej perspektywy rozumienia jak przystosować się do środowiska. Chodzi o to, aby kreatywnie spoglądać na rzeczywistość i dostrzegać możliwości. Proces zmiany zachodzi natychmiast. Gdy spoglądamy na znaną grafikę gdzie widzimy dwie twarze albo wazon, przełączamy się percepcyjnie w jednej chwili. Nie da się widzieć jednocześnie twarzy i wazonu, ale można „przełączać się” bardzo szybko. Terapeuta Gestalt pomaga Klientowi odkryć istnienie różnych perspektyw oglądania rzeczywistości oraz pomaga zobaczyć, że można to robić bardzo szybko. Zmiana polega zatem na uświadomieniu sobie  wyboru i mocy możliwości. Terapeuta nie tylko szuka dobrych doświadczeń w przeszłości, ale głównie stwarza warunki do eksperymentowania w nowych sposobach wchodzenia w kontakt z szeroko pojętym środowiskiem. Zatem zasada aktywności to żywy proces ciągłego stawania się. Nie jest zasadne pytanie o to czym się staje, ponieważ w momencie zadawania pytania odpowiedź na nie robi się  nieaktualna. Przychodzi tu do głowy porównanie, że terapeuta Gestalt jest jak Heraklit, który spostrzega, że wszystko płynie i za każdym razem wchodzi się do tej samej, a jednak innej rzeki… To tyle refleksji „na gorąco”…

Nie możemy się doczekać doświadczeniowej części spotkania z Peterem Philipsonem, którą mamy zaplanowaną na koniec listopada w Łodzi.

Na koniec webinaru dostaliśmy dwa prezenty od Petera, którymi dzielimy się z wszystkimi chętnymi. Są to linki do IG Fest (www.ig-fest.org) organizacji założonej przez osoby takie jak: Peter Philippson (Wielka Brytania), Gianni Francesetti (Włochy), Michela Gecele (Włochy), Jan Roubal (Czechy), Dan Bloom (USA), Julianne Appel-Opper (Niemcy) oraz do Manchester Gestalt Centre (www.mgc.org.uk). Oba linki prowadzą do kopalni wiedzy o Gestalcie. Można tam znaleźć webinary, artykuły, wywiady i filmy dotyczące tego, co aktualne i żywe w teorii i praktyce Gestalt.