Powszechnym zjawiskiem w dobie dzisiejszych czasów jest przeświadczenie, że terapia Gestalt zalecana jest jedynie osobom borykającym się z zaburzeniami psychicznymi. Nic bardziej mylnego. Co prawda świadomość ludzi i wiedza na temat psychoterapii z biegiem lat się zwiększa, jednak nie jest jeszcze na tyle pełna, aby w dalszym ciągu nie wzbudzać rezerwy czy obaw. Jest też wiele nurtów w psychoterapii, o czym nie każdy wie. Przybliżymy pokrótce metodę, w której my pracujemy – metodę psychoterapii Gestalt.
Czym jest psychoterapia Gestalt?
Psychoterapia Gestalt jest jedną z metod psychoterapii, zaś opiera się ją na relacji z drugim człowiekiem. W tej konkretnej terapii najważniejszy jest człowiek, jego indywiduum. Głównym założeniem psychoterapii Gestalt jest poszerzenie samoświadomości, aby ułatwić uporanie się z kryzysem, poprawić relacje lub poprostu odszukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania.
Do kogo jest skierowana?
Psychoterapia Gestalt kierowana jest do każdego. Ktoś może zapytać: “Po co mi psychoterapia, skoro nie borykam się z żadnymi problemami? A nawet jeśli się takie pojawią, to sam/sama potrafię się z nimi uporać”.
Owszem. Wielu ludzi radzi sobie ze swoimi problemami, jednak czasami warto jest sięgnąć po poradę u specjalisty, osoby neutralnej, nieoceniającej. Bo niby dlaczego ze wszystkim mamy radzić sobie sami?
W czym może pomóc nam terapeuta pracujący w tym konkretnym nurcie?
- W ustaleniu źródła naszego problemu,
- W ustaleniu przyczyn i skutków danego problemu,
- W odpowiedzi na trudne pytania, które są dla nas ważne,
- W poprawieniu relacji,
- W lepszym zrozumieniu samego siebie,
- W zbudowaniu samoakceptacji, samoświadomości,
- W poznaniu swoich emocji,
- W świadomym podejmowaniu decyzji,
- W pracy z depresją, nerwicą, lękiem i innymi trudnościami.
Praca z psychoterapeutą Gestalt z pewnością przyczyni się do poprawy jakości naszego życia, ale też da nam poczucie sprawczości, a to z kolei ułatwia przejęcie kontroli nad własnym życiem.
Terapia Gestalt – w jakich sytuacjach może okazać się nienajlepszym wyborem?
Psychoterapia Gestalt ma charakter długoterminowy, więc jeśli klient marzy o osiągnięciu natychmiastowego efektu terapii, to ten rodzaj terapii na pewno nie jest dla niego. Gestalt nie pozwala w sposób szybki pozbyć się problemu i nie skupia się na leczeniu objawów. Dla psychoterapeuty pracującego tą metodą, objawy pojawiające się w danym momencie są równie ważne. Są formą kreatywnego przystosowania się do danej sytuacji. Psychoterapia Gestalt ma charakter długoterminowy, więc jeśli klient marzy o osiągnięciu natychmiastowego efektu terapii, to ten rodzaj terapii na pewno nie jest dla niego. Gestalt nie pozwala w sposób szybki pozbyć się problemu i nie skupia się na leczeniu objawów. Dla psychoterapeuty pracującego tą metodą, objawy pojawiające się w danym momencie są równie ważne. Są formą kreatywnego przystosowania się do danej sytuacji.
Celem psychoterapii Gestalt odblokowanie naturalnego procesu samoregulacji, co oznacza, że to klient w sposób świadomy, przemyślany, jest w stanie obrać najlepszy dla siebie sposób działania w różnych sytuacjach, więc jest to proces długotrwały.
W psychoterapii Gestalt ogromnie ważne jest też odkrywanie siebie. Przytaczając słowa Fritza Perlsa – założyciela Gestaltu – „Człowiek staje się tym, kim jest, a nie tym, kim chciałby być.” To również jest proces, ponieważ psychoterapeuta nie podaje gotowych rozwiązań czy zaleceń, a jest wsparciem w odkrywaniu drogi do własnego ja.
Jeśli celem klienta zgłaszającego się na psychoterapię nie jest jedno z powyższych, a jedynie szybkie rozwiązanie problemu, to ta konkretna forma terapii może nie okazać się pomocna. Warto też pamiętać, że żadna z form psychoterapii nie trwa kilka dni. Psychoterapia to proces, a w pracy nad poprawą jakości życia potrzebny jest czas.