Praca ze stratą i żałobą – warsztat gestalt z Małgorzatą Cynker:
Niemniej sprawa śmierci naprawdę nas swędzi. Swędzi cały czas, zawsze jest z nami, skrobie w jakieś wewnętrzne drzwi, wydaje pomruki, ledwie słyszalne, tuż-tuż za progiem świadomości. Ukryta i zamaskowana, przesącza się w postaci różnorodnych objawów, jest źródłem wielu naszych zmartwień, stresów i konfliktów.” Irvin Yalom
Jako terapeuci spotykamy się ze „sprawą śmierci” nie tylko, gdy pracujemy z pacjentem umierającym. Nasi pacjenci, którym „ma się na życie” również wnoszą ten temat w mniej lub bardziej bezpośredni sposób. Dopóki jesteśmy zajęci, świadomie bądź nieświadomie, własnym lękiem przed śmiercią, dopóty nie jesteśmy w stanie usłyszeć naszych klientów w ich rozpaczy, bezradności i cierpieniu. Będąc zajęci sobą, jesteśmy mniej dostępni dla naszych klientów.
Praca ze stratą i żałobą to warsztat Gestalt, który da Ci okazję do spojrzenia w oczy swojej własnej śmiertelności, przyjrzenia się swoim lękom, a tym samym poszerzy Twoją w możliwość towarzyszenia pacjentom w ich egzystencjalnych zmaganiach.
Praca ze stratą i żałobą – cele warsztatu:
-
- Pogłębienie świadomości własnych procesów związanych ze stratą i żałobą.
- Poszukanie w sobie zasobów nadziei w obliczu nieuchronności końca życia.
- Uzyskanie narzędzi do bycia bardziej obecnym wobec rozpaczy/nadziei klienta oraz podążania za jego procesem.
- Poznanie mechanizmów modyfikacji kontaktu u osób przeżywających żałobę, w tym żałobę antycypacyjną.
- Poznanie dynamiki pracy z pacjentem terminalnie chorym i jego rodziną.
- Pogłębienie wiedzy i rozumienia procesu towarzyszenia w żałobie.
- Zwiększenie świadomości własnych zasobów dotyczących przezywania starty i pomieszczania start pacjentów.
Praca ze stratą i żałobą to warsztat Gestalt prowadzony w oparciu o doświadczenie własnych strat. Zalecane jest, aby uczestnicy nie byli w aktywnym procesie żałoby po stracie (do 6 miesięcy).
Warsztat skierowany jest dla psychoterapeutów i psychoterapeutów w szkoleniu, pragnących oswoić temat śmierci, pracujących z pacjentami przewlekle chorymi i ich rodzinami, czy też terapeutów pragnących pogłębić rozumienie procesu żałoby. Zaliczany jest do wymaganych godzin tzw. free choice, niezbędnych w procesie certyfikacji w nurcie Gestalt. Liczba miejsc jest ograniczona.