Łódzka Szkoła Gestalt miała przyjemność być gospodarzem warsztatu prowadzonego przez światowej sławy specjalistę terapii Gestalt, Petera Philippsona: „Wstyd i poczucie winy”. Uczestnicy z całej Polski przybyli, aby zgłębiać kwestie wstydu i winy z różnych perspektyw.
„Dobrą wiadomością jest to, że osoby doświadczające wstydu i poczucia winy nie mają psychopatii” – podzielił się Peter. Podczas całego seminarium Peter starał się wspierać obie strony emocji. Jego kluczowe przesłanie brzmiało: „Życie to dobre i złe chwile. Terapia polega na znalezieniu zasobów, które pozwolą dotrzeć do dobrych momentów”. Uczestnicy czerpali korzyści zarówno z teorii, jak i praktyki przekazywanej przez Petera. „Podstawowym zadaniem w terapii jest badanie relacji bez narzucania konkretnego sposobu nawiązywania kontaktu” – powiedział Peter Philippson.
Peter często odnosił się do historii terapii Gestalt, a szczególnie do jej pierwszego etapu, kiedy kształtowała się ona pod wpływem psychoanalizy (lata 40. i 50. XX wieku). Według P. Philippsona wstyd jest drugą stroną polaryzacji agresji. Wstyd pojawia się, gdy osoba nie akceptuje czegoś w sobie, natomiast poczucie winy wynika z popełnienia czegoś złego. Wstyd mówi o potrzebie reakcji obrzydzenia.
Podczas warsztatu Petera Philippsona: „Wstyd i poczucie winy” uczestnicy warsztatów eksplorowali swoje filozoficzne koncepcje i praktyczne poglądy na temat zawodu i życia, patrząc przez pryzmat tych emocji. Przyznali, nauka terapii Gestalt potrafi być głęboko filozoficzna. Zajmowali się także pracą z polem relacyjnym w terapii, a Peter przeprowadził sesję demonstracyjną oraz zorganizował pracę w małych grupach.
Kulturowy wstyd Polaków był szczególnie badany przez uczestników i Petera. Pojawiły się tematy związane z seksualnością, religią oraz patriarchalnym tłem. Oba seminaria, dotyczące wstydu i agresji, były ze sobą powiązane, ponieważ te kwestie są dwiema stronami tego samego medalu.