Warsztat Rafaela Cortiny dla specjalistów - unikalne sposoby gestaltu na radzenie sobie z traumą. Kilka słów po warsztacie.

Warsztat Rafaela Cortiny dla Specjalistów miał miejsce w ciągu ostatnich 2 dni. W naszym biurze w Łodzi gościliśmy trenera z USA.

Warsztat Rafaela Cortiny dla Specjalistów – kilka słów:

Uczestnicy warsztatu „Zrozumienie traumy i uzależnienia w relacyjnym podejściu Gestalt” mieli okazję poznać teoretyczne i praktyczne sposoby gestaltu radzenia sobie z traumą w oparciu o zbiorowe doświadczenie człowieczeństwa. Rafael podzielił się z nami swoim sposobem patrzenia z perspektywy indywidualnej na bardziej kolektywną. Rozmawialiśmy o osobistych historiach, regionalnych i globalnych scenariuszach, badaliśmy tożsamość kulturową i narodową. Uznaliśmy uzależnienie za twórcze dostosowanie się do zaistniałej sytuacji, w której jednostka wybrała najlepszy dostępny sposób adaptacji. Według Rafaela uzależnienie jest funkcjonalnym twórczym dostosowaniem, które prowadzi do kompulsywnego zachowania w czasach adaptacyjnych (a więc był to inny tryb adaptacji jednostki).

Tak więc, wychodząc z tego punktu, ważne jest, aby zrozumieć funkcję uzależnienia, a następnie zgłębić tę kwestię dalej. W większości przypadków ludzie wybierają alkohol i narkotyki ze względu na fakt, że ból, którego doświadczają, jest nie do zniesienia i aby im pomóc, ważne jest, aby wypracować sposoby wykorzystania zasobów pomocnych w radzeniu sobie z bólem.

W swoich naukach Rafael odnosi się do stwierdzenia Bubera „Leczymy się w relacjach” i dodaje: „jak” jest istotą relacji, a nie „co”. Rafael podzielił się z nami swoim modelem pracy z traumą, popartym wieloma przypadkami z jego doświadczenia w praktyce w USA i nauczaniu na całym świecie.

W ciągu 2 dni udało nam się przeprowadzić kilka sesji demo, z których każda była pełna „jak” i głębokich eksploracji dla wszystkich uczestników – zarówno w roli klientów, jak i obserwatorów.

Warsztat Rafaela Cortiny dla specjalistów to było wspaniałe spotkanie z kimś, kto mieszka tak daleko, ale należy do gestaltowej rodziny i jest głęboko zmotywowany do tworzenia optymistycznego scenariusza rozwoju ludzkości na całym świecie.