Psychoterapia Gestalt jest metodą humanistyczno – doświadczeniową, która swoje podłoże znajduje w psychoanalizie i filozofii Wschodu. Za twórce Gestalt uznaje się Fritza Perlsa, ale swój wpływ na rozwój psychoterapii Gestalt miała również jego żona – Laura Perls oraz kilku innych intelektualistów, których spotkał na swojej drodze zawodowej. Poniżej przybliżamy historie założycieli Gestalt.
Twórcy Gestalt - Fritz Perls (1893 – 1970)
Fritz Perls urodził się w Berlinie w żydowskim gettcie. Był bardzo trudnym, ale utalentowanym i zdolnym dzieckiem. Ukończył szkołę średnią Askanische Gymnasium w Berlinie. To tam poznał Maxa Reinhardta, reżysera teatralnego, który zaraził Fritza miłością do sztuki.
W 1914 roku, Fritz Perls rozpoczyna studia medyczne na uczelni im. Fryderyka Wilhelma w Berlinie.
W 1920 roku, kończy studia i rozpoczyna pracę w zawodzie. Podejmuje się specjalizacji w dziedzinie neuropsychiatrii. Poznaje filozofa Friedlandera, który ma znaczący wpływ na późniejsze prace Perlsa.
W 1923 roku Perls wyjeżdża do Nowego Jorku, jednak szybko wraca, ponieważ Amerykanie nie akceptują jego dyplomu ze względu na brak znajomości języka angielskiego.
W 1926 roku rozpoczyna współpracę z psychoanalityczką Karen Horney. Ta decyzja diametralnie odmienia jego życie. Perls jest zafascynowany psychoanalizą. Przenosi się do Frankfurtu i tam rozpoczyna staż w katedrze psychiatrii pod kierunkiem Kurta Goldsteina, który zajmuje się teorią psychoanalizy Gestalt. Tam też poznaje Laurę Posner. Związek budzi wiele kontrowersji. Rodzina Perlsa nie akceptuje związku z Laurą ze względu na dzielącą ich różnicę wieku.
W 1930 roku Laura zostaje jego żoną, a w 1931 roku na świecie pojawia się ich córka Renate.
W okresie od 1928 roku do 1930 roku Perls pracuje jako pełnoetatowy psychoterapeuta pasychoanalityczny. Pracuje też nad psychoanalizą z Eugenem Harnickem, a następnie z Wilheimem Reichem.
W 1933 roku kanclerzem Rzeszy zostaje Adolf Hitler. Fryderyk zmuszony jest przeprowadzić się do Holandii, ponieważ ze względu na swoje żydowskie pochodzenie, nie mógłby wykonywać swojego zawodu. Korzysta z pomocy Ernsta Jonesa i rozpoczyna pracę w dziedzinie psychoanalizy w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki. Wraz z żoną zakładają Południowoafrykańskie Stowarzyszenie Psychoanalityczne. W 1935 roku na świat przychodzi drugie dziecko Laury i Fryderyka – syn Stepfen.
W 1936 roku Perls zostaje zaproszony na konferencję w Marienbadzie. Teorie przez niego głoszone uznane są za odległe od tradycyjnej teorii psychoanalitycznej Freuda, co wzbudza wiele kontrowersji. Fryderyk zostaje wydalony z grona psychoanalityków.
W 1942 roku Fritz Perls przenosi się do Nowego Jorku i wydaje swoją pierwszą książkę pt. “Ego, Głód i agresja: przegląd teorii i metody Freuda”.
W 1951 roku Perls wraz z Goodmanem i Hefferlinem wydają dwutomowe dzieło, które nazywane jest biblią Gestaltu: „Terapia Gestalt: Pobudzenie i Wzrost w Osobowości Człowieka”. Rok ten uznawany jest również za oficjalne narodziny psychoterapii Gestalt.
W 1953 roku Perls rozwodzi się z żoną, a każde z nich rozwija się w innych kierunkach. Laura i Goldman pozostają wierni pierwotnej psychoanalizie. Perls porzuca pierwotną koncepcję i wprowadza zasady Zen. Wybiera się w długą podróż i głosi swoje teorie jak guru a nie jak psychoterapeuta psychoanalityczny. Długie podróże wykańczają Perlsa, powodując, że jego serce jest coraz słabsze. W 1970 roku Perls umiera na zawał.