Historia Gestalt opisana na stronie internetowej Łódzkiej Szkoły Psychoterapii Gestalt. Zapraszamy do zapoznania się z historią Gestalt

Historia Gestalt związana jest z twórcą psychoterapii Gestalt Fryderykiem Perlsem. Na historię powstania tego nurtu ogromny wpływ miała sytuacja rodzinna Perlsa, jego przeżycia, doświadczenia, ale też zamiłowanie do filozofii Wschodu, sztuki czy psychologii postaci. Wyróżnia się kilka grup czynników, które w sposób znaczący wpłynęły na kształtowanie się nurtu Gestalt:

Osobista historia Fryderyka Perlsa – historia Gestalt

Historia Gestalt – wpływy filozoficzne:

1. Egzystencjalizm:
2. Fenomenologia Husserla – ludzkie doświadczenie “tu i teraz” jest niepowtarzalne i jednostkowe.
3. Holizm Bergsona – człowieka nie da się zredukować do pojedynczych aspektów. Ważne jest poznanie intuicyjne
4. Filozofia Wschodu – której istotą są:

Założenia psychologiczne w obrębie psychologii postaci

Gestalt zakłada, że psychika człowieka nie składa się z elementów, a jest pewną całością. Perls czerpał wiedzę z psychologii postaci w zakresie percepcji figury i tła, domykania figury, efektu Zeigarnika (kończenie sytuacji, które nie zostały dokończone), wglądu. W teorii kurta Lewina bliska była mu koncepcja kontaktu granicznego i polaryzacji, natomiast w koncepcji Goldsteina – samoaktualizacja i samoregulacja w kontakcie z otoczeniem.

Psychoanaliza w historii Gestalt

Perls zgadzał się z założeniem, że na aktualne zachowanie danego człowieka ogromny wpływ mają nieprzepracowane przeżycia z okresu dzieciństwa oraz konflikty wewnętrzne.

Z wieloma poglądami w psychoanalizie się jednak nie zgadzał i w opozycji budował założenia koncepcji Gestalt:

Doświadczenia teatralne i psychodrama w historii Gestalt

Perls przejął z psychodramy zasady dramatyzacji i aktualizacji przeżyć z przeszłości, eksperymentowanie i zamianę ról, dialog i grupową formę terapii.