Historia Gestalt związana jest z twórcą psychoterapii Gestalt Fryderykiem Perlsem. Na historię powstania tego nurtu ogromny wpływ miała sytuacja rodzinna Perlsa, jego przeżycia, doświadczenia, ale też zamiłowanie do filozofii Wschodu, sztuki czy psychologii postaci. Wyróżnia się kilka grup czynników, które w sposób znaczący wpłynęły na kształtowanie się nurtu Gestalt:
Perls wychowywał się w niekochającej i nieszanującej się rodzinie. W wieku młodzieńczym uciekał z domu, wagarował. Wyrzucono go nawet z gimnazjum, pomimo że był bardzo zdolnym uczniem, ale jednak buntowniczym i aroganckim. W dorosłości zaś był spontaniczny i ciekawy świata. Był indywidualistą. Ponadto uwielbiał rywalizację i cechowała go zgorzkniałość.
Historia Gestalt – wpływy filozoficzne:
- Heideggera – mówiący o odpowiedzialności człowieka za podejmowane decyzje i heroizmie istnienia,
- Bubera – mówiący o dialogu w spotkaniu „Ja-Ty”.
- Integracja przeciwieństw,
- Odrzucenie teoretyzowania,
- Zgoda na przeżywanie uczuć i stanów emocjonalnych,
- Znajdowanie odpowiedzi na pytania.
Założenia psychologiczne w obrębie psychologii postaci
Gestalt zakłada, że psychika człowieka nie składa się z elementów, a jest pewną całością. Perls czerpał wiedzę z psychologii postaci w zakresie percepcji figury i tła, domykania figury, efektu Zeigarnika (kończenie sytuacji, które nie zostały dokończone), wglądu. W teorii kurta Lewina bliska była mu koncepcja kontaktu granicznego i polaryzacji, natomiast w koncepcji Goldsteina – samoaktualizacja i samoregulacja w kontakcie z otoczeniem.
Psychoanaliza w historii Gestalt
Perls zgadzał się z założeniem, że na aktualne zachowanie danego człowieka ogromny wpływ mają nieprzepracowane przeżycia z okresu dzieciństwa oraz konflikty wewnętrzne.
Z wieloma poglądami w psychoanalizie się jednak nie zgadzał i w opozycji budował założenia koncepcji Gestalt:
- Nacisk na popęd głodu, a nie popęd seksualny
- To co dzieje się „tu i teraz” jest istotniejsze niż analiza przeszłości
- Akcent na rolę świadomości a nie nieświadomy dynamizm popędów
- Pozwolenie sobie na naturalną i spontaniczną reakcję z klientem, a nie skupianie się na przeniesieniu i przeciwprzeniesieniu
- Celem terapii jest zmiana zachowania, a nie jedynie rozumienie zachowania
Doświadczenia teatralne i psychodrama w historii Gestalt
Perls przejął z psychodramy zasady dramatyzacji i aktualizacji przeżyć z przeszłości, eksperymentowanie i zamianę ról, dialog i grupową formę terapii.