„Re-connecting to life” - projekt EAGT z Martenem Bosem dla przymusowych migrantów. Inspiracja do twórczego życia.

Projekt EAGT z Martenem Bosem – warsztat „Re-connecting to life” 16-18 września 2024

Łódzka Szkoła Gestalt ma przyjemność gościć bardzo ważny projekt finansowany przez EAGT przeprowadzany we współpracy z Martenem Bosem – „Re-connecting to life”, którego celem jest zapewnienie wsparcia i opieki specjalistom Gestalt znajdującym się w sytuacji przymusowej migracji. W ramach projektu prowadzone są zarówno zajęcia online, jak i stacjonarne. W dniach 16-18 września odbyło się drugie seminarium, prowadzone przez naszego holenderskiego przyjaciela i międzynarodowego eksperta ds. różnorodności oraz inkluzji/wykluczeń, Martena Bosa.

Projekt EAGT z Martem Bosem – przebieg spotkania

Przymusowi migranci z Ukrainy, Białorusi i Rosji spotkali się w naszym przytulnym biurze w Łodzi, przyjeżdżając z różnych stron Polski. Dzięki wzajemnemu wsparciu, inspiracja do życia, zarówno zawodowego, jak i osobistego, rozkwitła na nowo. Marten hojnie dzielił się swoim doświadczeniem pracy z migrantami, korzystając ze swojej metody Diversity Cards oraz opowieści narracyjnych. Uczestnicy dzielili się swoimi wnioskami z poprzedniego spotkania, a także potrzebami wsparcia. Wspólnie rozważaliśmy możliwości, jak możemy pozostać połączeni i powiązani, aby budować naszą więź z nowym otoczeniem.

Było wiele formalnej i nieformalnej komunikacji, osobistych historii, dyskusji zawodowych, obserwacji i eksploracji. Duch Łódzkiej Szkoły Gestalt, domowa atmosfera i troskliwe podejście okazały się najlepszym miejscem dla tych emocjonalnie głębokich i egzystencjalnie wartościowych procesów.

Jesteśmy dumni jako szkoła i jako społeczność Gestalt, że możemy pokazać naszą społeczną odpowiedzialność poprzez rzeczywiste troskliwe działania. Czujemy, że tworzymy mały, ale bardzo znaczący krąg dla każdego uczestnika indywidualnie, a także dla społeczności międzynarodowej, budując przestrzeń, która w nowym otoczeniu nie jest już postrzegana jako pustynia.