Seksualność w gabinecie terapeutycznym – wybrane zagadnienia kliniczne/warsztat dla specjalistów z Krzysztofem Kościółkiem.

Seksualność w gabinecie terapeutycznym – wybrane zagadnienia kliniczne/warsztat dla specjalistów przeznaczony jest dla osób pracujących psychoterapeutycznie w różnych modalnościach terapeutycznych. Szczególnie dla tych, którzy pracują już z seksualnością i potrzebują rozwijać swoje kompetencje w tym obszarze. W warsztacie mogą wziąć udział zarówno osoby w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego jak również psychoterapeutki/ci z doświadczeniem.

Seksualność w gabinecie terapeutycznym – wybrane zagadnienia kliniczne:

Zajęcia dają okazję do uaktualnienia wiedzy dotyczącej seksualności, zarówno własnej, jak i osób korzystających z terapii. Podjęcie tego tematu jest również ważne ze względu na dynamiczne zmiany w obszarze wiedzy o seksualności człowieka oraz potrzebę „nadążania” za szybko zmieniającymi się potrzebami osób korzystających z psychoterapii.

Podczas warsztatu będziemy pracować nad najczęstszymi zaburzeniami seksualnymi  oraz klinicznymi w obszarze seksualności, takimi jak: zaburzenia funkcji seksualnych (pożądania seksualnego i pobudzenia). Będziemy omawiać zjawisko normy i zaburzenia seksualnego oraz korzystanie z modeli GES i PLISSIT w pracy terapeutycznej. Przewidziano również możliwość superwizji prowadzonych procesów terapeutycznych związanych z obszarem seksualności.

Seksualność w gabinecie terapeutycznym – wybrane zagadnienia kliniczne  Cele warsztatu:

  • Zwiększenie wiedzy: Dostarczenie uczestnikom aktualnych informacji na temat najczęstszych zaburzeń seksualnych, ich przyczyn i sposobów.
  • Rozwój technik terapeutycznych: Zdobędziesz wiedzę i kompetencje do pracy nad wybranymi obszarami w seksualności.
  • Refleksja nad własnymi postawami: Pomoc uczestnikom w zrozumieniu i przemyśleniu własnych postaw, przekonań i wartości dotyczących seksualności,
    które mogą wpłynąć na pracę w gabinecie.
  • Wzmacnianie kompetencji komunikacyjnych: Nauka skutecznej komunikacji na temat trudnych i wrażliwych kwestii związanych z seksualnością.
  • Tworzenie bezpiecznej przestrzeni: Umożliwienie psychoterapeutkom/tom tworzenia bezpiecznego i nie oceniającego środowiska, w którym można otwarcie rozmawiać o swoich problemach seksualnych.

Jednym z głównych powodów pozwalająych osobom korzystającym z psychoterapiii otwierać obszar seksualności w procesie psychoterapii jest otwartość osoby która prowadzi psychoterapię. Jeżeli po stronie psychoterapeutki_ty w obszarze seksualności obecny jest wstyd, zażenowanie lub sztywne normy dotyczące seksualności ten obszar nie będzie poruszany przez osobę korzystającą z psychoterapii.

Seksualność często jest obszarem marginalizowanym i pomijanym w procesie kształcenia psychoterapeutycznego, utrwalając w ten sposób wpływ społeczno – kulturowy na to co postrzegamy jako normę w seksualności. Warsztat pozwoli osobom uczestniczącym przyjrzeć się swoim postawom dotyczącym seksualności oraz źródłom tych postaw.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie wydarzenia.